ABM Členská sekce Odkazy Akce Přihlásit
JAK PROBÍHAL EYOC 2019?
06:59 - 02.07.2019

Letošní mistrovství Evropy dorostu se konalo v běloruském městě Grodno. Na MED vyrazila Marky s ostatními v neděli hned po vyhlášení MČR na krátké trati. A jak to dopadlo ...

Letošní mistrovství Evropy dorostu se konalo v běloruském městě Grodno. Na MED jsme vyrazili v neděli hned po vyhlášení MČR na krátké trati. Po cestě, z větší části strávené jen na bělorusko-polské hranici, jsme si oběhli první seznamovací trénink a poprvé jsme se setkali se zelenou, která pokrývala celou mapu a představovala neprobušitelný hustník. Na jídlo jsme chodili do restaurace, kde i přes předchozí objednávky netušili, co je to vegetarián anebo třeba bezlepková dieta. Bohužel i angličtina jim byla cizí... Na oběd i na večeři (jednou i na snídani) jsme dostávali každý den to samé - myslím, že mleté maso nikdo z nás na nějakou dobu vidět nechce - a jako předzávodní snídaně bylo servírováno např. majonézový salát nebo ovesná kaše s párkem. Další tréninky, které trenér Marek Cahel připravil byly farsty - trénink na štafety -, sprintové úseky s těžkými volbami a zkrácená trať. Každý večer na MEDu nechyběly rozbory a teoretická příprava.Ve čtvrtek akce oficiálně začala, přijely již všechny státy, akreditovali jsme se, dostali jsme dárečky a vydali jsme se na modelové tréninky vytvořené pořadateli. Jízda pořadatelským autobusem se také neobešla bez komplikací...byli jsme vyzváni řidičem, jestli nemáme nějaké mapy, podle kterých bysme ho mohli navigovat.


V pátek se začalo závodit. Po čase stráveném v karanténě a v patnácti minutovém koridoru se konečně vyběhlo na klasickou trať. Trať byla především o hlídání si údolíček a buzoly. Čechům se podařilo získat 2 zlaté medaile (Anna Karlová W16, Martin Šimša M16) a jednu stříbrnou (Jakub Chaloupský M16). Večer proběhlo slavnostní zahájení a medailový ceremoniál.V sobotu se běžely štafety. Opět šlo hlavně o údolíčka a správný směr. Zlaté medaile si odnesli kluci šestnáctky (Chaloupský, Šimša, Vitebský). Večer bylo vyhlášení v rámci banketu, na kterém se hojně tancovalo, zpívalo a skákalo.

Poslední den byl zakončen sprintem v až do teď embargovaném centru Grodna. Z našeho tréninku jsme byli připraveni na těžké volby, spoustu zavřených průchodu atd. Nakonec nebyla trať příliš těžká a šlo hlavně o běžeckou část. Pro Čechy sprint znamenal zlatou (já W16) a bronzovou (Anna Karlová W16) medaili. Rovnou na shromaždišti proběhlo zakončení a vyhlášení. ČR se celkově umístila na druhém místě mezi Finskem a Ruskem. Poté nás čekala cesta domů, na hranicích jsme stihli shlédnout celý film a to jsme ještě ani nezaplnili celý čas.


Marky